top of page

Pompy Ciepła 

IMG_20201207_134414.jpg

Efektywne urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, wody lub gruntu), która przy udziale prądu, przekształcana jest w energię wykorzystywaną następnie do ogrzewania nieruchomości, wody użytkowej oraz do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

 Pompa ciepła to ekologiczne źródło ciepła, pozyskuje nawet 75% energii ze środowiska naturalnego tym samym przyczynia się do zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. 

Przeznaczenie tych urządzeń jest niemal takie samo jak kotła gazowego lub zasilanego innym paliwem stałym. 

Zatem czym różni się pompa ciepła od klasycznych kotłów?

  Zasadniczą różnica jest sposób podgrzania czynnika grzewczego.

W przypadku kotłów gazowych, olejowych oraz węglowych spalamy paliwa kopalne celem ogrzania medium grzewczego.

Pompa ciepła pozyskuje energię ze środowiska naturalnego i, wykorzystując część energii elektrycznej, przetwarza to ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej.

Efektywność pompy ciepła zależy od sposobu pozyskiwania energii ze środowiska. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się urządzenia pozyskujące ciepło z powietrza – tak zwane pompy ciepła typu powietrze-woda. Opisane urządzenia mogą pracować samodzielnie nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -28°C.

Dużą zaletą pomp ciepła jest to, że na co dzień są bezobsługowe. Nie musisz ponosić nadmiernych kosztów eksploatacyjnych — warto zwrócić uwagę również na fakt, że cena takich urządzeń wciąż spada i coraz więcej osób decyduje się na ich instalację. Istotny, z ekonomicznego punktu widzenia, jest również fakt, że nie musimy przygotowywać dodatkowego miejsca na składowanie opału oraz możemy zrezygnować z komina.

Z racji tego, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ograniczające emisję zanieczyszczeń, możemy uzyskać spore dofinansowanie do inwestycji.

RODZAJE POMP CIEPŁĄ:

1. Pompy ciepła gruntowe

2. Pompy ciepła typu woda-woda

3. Pompy ciepła typu powietrze-woda

bottom of page